Markalar

Mimari

Söyleşi - 15.Ocak.2012

‘Doğru markaları partner seçtik…’

Son yıllarda başarıyla adından sıkça bahsedilen en iyi markaların partneri Karma Orman Ürünleri; Rehau İstanbul Avrupa Bölge Bayisi oldu. Karma Orman Ürünleri ofisinde Rehau A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Yavuz Yaman ve Karma Orman Ürünleri firma sahibi Sayın Murat Bahar ile Rehau ve neden Rehau üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

A.T. Kendinizden bahseder misiniz?
Y.Y. Yavuz Yaman Rehau A.Ş. mobilya ürünleri bölümü Türkiye satış ve pazarlama müdürüyüm. Üç yıldır bu görevdeyim. Oniki yıldır Rehau’dayım, Oniki yıldır mobilya sektöründeyim. Rehau’yu biraz tanıtacak olursak 1948 yılında Almanya’nın Rehau kasabasında kurulan bir firmadır. Üç kişilik bir atölye olarak kurulmuş olan Rehau bugün itibariyle gelinen noktada yaklaşık 13 bin üzerinde çalışanı 140'ın üzerinde satış noktası iki milyar euronun üzerinde bir ciroya sahip olan şirketler grubu haline gelmiştir. Polimer esas çözümlerin sistem üreticisi sıfatıyla üç ana iş dalına hizmet verir. Bunlar otomotiv, inşaat ve endüstri. Bizim bulunduğumuz bölüm endüstriyel bölümdür. Mobilya için tasarım sloganıyla faaliyet göstermekteyiz. Banyo, mutfak, ofis ve yaşam alanları için çeşitli ürünler ve sistem çözümleri sunuyoruz.

A.T. Rehau’nun diğer markalara göre farkı nedir?
Y.Y. Biz 20 yıldır mobilya sektörüne hizmet veren bir firmayız. Dünyadaki ve Türkiye’deki mobilya sektörünü iyi biliyoruz. Ürünlerimizi Türkiye’ye özel tasarlayıp Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre sunabiliyoruz. Bu bir avantajdır. Kalite olmazsa olmaz bir şeydir. Biz katmadeğere bakarız kattığımız değere bakarız ve buna önem veririz. Müşterilerimize nasıl değer katarız onlarda ürettikleri ürüne ve dolayısıyla son tüketiciye nasıl katabilirler biz onun peşindeyiz. Rehau gücünü inovasyondan alır sektöre yenilikleri ilk biz sunarız. Porföyümüzde kenar bantlamada klasik düz renk ve ahşap desenler dışında mimari açıdan daha görsel ürünlerimiz çift renkli, üç boyutlu, cam efektli, dijital baskılı kenarbantları yeni sunduğumuz inovasyon olarak gördüğümüz ve çok iyi talep gören yeni bir ürünümüz var. Kenar bandın dışında tabii ki çok önemli ürün grubumuz mutfağa ve ofislere yönelik stor sistemleri, bu ürünümüzde kendi içinde farklı segmente ayrılan bir grup. Daha ekonomik pvc olan bir ürün grubu storda, saf alüminyumdanyapılmış metal ürün serisi ve onun dışında en üst segmente hitap eden cam serisi. Storun dışında yine sistemi tamamlayan baza ve süpürgelik serimiz. Bunların dışında üç sene önce portföyümüze eklediğimiz mobilya sektörüne direkt hitapetmese de yapı alnında çok yaygın olarak kullanılan deck ürünümüz var dış mekan zemin kaplama kompozit bir üründür bu. Marka adı Relazzo.

A.T. Neden Karma Orman Ürünleri?
Y.Y. Ankara, İzmir ve İstanbul olmak üzere Türkiye’yi üçe ayırmış bulunmaktayız. Yaptığımız gözlemler ve araştırmalar sonucunda bölge analizlerine göre Rehau’yu en iyi derecede temsil edecek bölge bayilerini seçiyoruz. Burada önemli olan bayii tercih ederken ticari anlamda frekansın elektriğin uyması gerekir. Çünkü Rehau’nun imajı ve bir marka değeri var kurumsal bir firmadır ve seçeceği partnerinde buna uygun olması bunu benimsemesi ve karşılıklı birbirine değer katabileceği bir ortamın doğması ilk tercihimizdir. Burada da Karma firması tanıdığımız ilişkide olduğumuz bir firma. Belirttiğim faktörleri değerlendirerek karşılıklı olarak karar verdik.

Rehau ve Karma orman ürünleri birlikteliğini; vizyonun hedefin enerjinin ve motivasyonun birleşmesi olarak değerlendirebiliriz diyerek sözlerine başlayan Sayın Murat Bahar’a neden Rehau diye soruyoruz.

A.T. Neden Rehau?
M.B. Bizde bayiliğini üstlendiğimiz portföyümüze kattığımız ürünler üzerinde çok seçici davranıyoruz. Belki ismimiz orman ürünleri çok geniş bir alanı kapsıyor. Orman ürünleri dendiği zaman kereste, sunta, mdf daha çok bu grup anlaşılıyor. Biz daha çok dekoratif ürünler kısmında kalıyoruz. Nedir bunlar kaplama ürünleri bununda bir numarası bizim gözümüzde laminat biz laminatta kalmayı tercih ettik. Bunda da markalaştık kendi adımıza. Türkiye’nin belli başlı bu konunun en iyisi başta Gentaş, Asd olmak üzere bu markalarla çalışmayı seçtik. Bayiliğini yaptığımız her markanın bayrağını kendi ismimizi ve o firmanın ismini değerini bilerek taşımayı göze alarak yola çıkıyoruz. Dolayısı ile bugüne kadar seçiminiyaptığımız firmalar zaten sektörde kendi alanında lider olan firmalar. Karma olarak Rehau’yu çok eskiden biliyoruz. Açıkçası kendi ürün portföyümüz içerisinde kenar bandına hiç ağırlık vermiyorduk. Özellikle sektörümüzün içinde bulunduğu satış politikalarını biz hep dışarıdan gözlemliyoruz fiyata dayalı daha rekabetçi bir piyasa var. Bu özellikle suntalam ve kenar bandı gibi ürünlerde daha fazla. Çünkü laminat kullanıcısı farklı bir grup. Rehau’dan böyle bir görüşme talebi gelince bizde çok olumlu baktık çünkü bizim için önemli bir firma Rehau. Firmamızın satış politikası ile Rehau’nun satış politikası çok örtüşüyor birbiriyle. Fiyata endeksli bir satıştan ziyade ürünün değerini, kalitesini, markasını, size neler katacağını az önce Yavuz beyinde bahsettiği gibi katma değer politikasını izleyerek yola çıkıyoruz ve bunda da başarılıyız. Ben enerji ve motivasyon konusuna çok önem veriyorum. Karma Orman Ürünleri olarak sektörde 8.yılımızı doldurduk. Çok şükür bu noktaya gelirken kendi portföyümüze aldığımız ürünlerle yola çıkıyoruz. Laminat, membran pvc folyo, kenar bandı ve mobilya tutkalları. Onun haricinde hiçbir ürün grubunu kendi portföyümüze almadık. Nedeni ise tamamen kendi alanında ihtisaslaştığımız ürünlerle yola çıkmak. Sattığımız ürünü bilebilmek. Reahu’yu dünyada ve Türkiye’de uzman olduğunu bilmek başlangıç noktasında büyük bir avantajdır. Az önce söylediğim enerji ve motivasyonun oluşması için bu başlangıç çok önemli. Biz karşılıklı bu etkileşimi enerjiyi yakaladık.