Markalar

Mimari

Söyleşi - 09.Aralık.2011

Kontrplakta yeni soluk Kuriş Kontrplak…

Üretim kalitesi ve kapasitesi ile ahşap sektörünün ilklerinden 125 yıllık bir firma. Mobilya ve İnşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu mamülleri üreten Kuriş Entegre A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Sayın Zeki Kuriş bu sayımızın konuğu.
Zeki Kuriş’e tecrübeleri ışığında sektörü ve yeni yatırımlarını sorduk.


A.T. Ahşap sektöründe kaç yıldır faaliyet gösteriyorsunuz?
Z.K. Kuriş ailesi olarak sektöre 1800'lü yıllarda Padişah II. Abdülhamit zamanlarında kereste tüccarı olarak girmişiz. Kuriş kereste ve diğer firmalarımızla yaklaşık 40 yıldır bu sektörde aktif olarak faaliyet göstermekteyiz. Daha sonra sektörde yaptığımız yeni yatırımlarla Kuriş Entegre A.Ş. olarak ahşap kaplı levha, masifpanel üretimleri ve de son olarak Gebze’de satın aldığımız kontrplak fabrikasıyla da filmli ve filmsiz kontrplak üretimleriyle sektördeki üretim alanlarımızı genişletmiş bulunuyoruz.

A.T. Sektördeki sanayileşme stratejileriniz?
Z.K. Üretimini yaptığımız her ürün yaşamın her alanında mobilya sektöründe, inşaat sektöründe, taşımacılık sektöründe kullanılmakta. Açıkçası bu da bize mutluluk veriyor. Teknolojinin günümüze kadar insanlara çok önemli bir yararı olduğu şüphesiz bir gerçek sanayinin gelişmesinde teknolojinin katkısı çok büyük işte bu anlayışımızla müşterilerimiz için teknolojiyi yakından takip ederek fabrikalarımızın gelişen ve değişen ihtiyaçlarını her daim gözlemleyerek, ülkemiz ve dünya koşullarını da dikkate alarak en üst düzeyde kaliteli üretimden taviz vermeden müşteri memnuniyetini sürekli hale getirmek prensibiyle daha iyi hizmet anlayışımızla yolumuza devam etmekteyiz.

A.T. Marka olmayı, doğru ürün vekaliteyi nasıl tanımlarsınız?
Z.K. Bize göre her şey kullanılan hammaddeyle başlar. Biz Avrupa kalitesinde üretim yapıyoruz. Kalite doğru ürünü, doğru üründe markalaşmayı beraberinde getirir.

A.T. Sektörde yaşadığınız sıkıntılar?
Z.K. En büyük sıkıntımız hammadde ve kötü kalitede üretilen ucuz fiyatlı mamullerle rekabet etmek zorunda kalmamız ve de istikrarsız ortam.

A.T. Ürün portföyünüz ve üretim kapasiteniz?
Z.K. Mobilya ve İnşaat sektörüne hizmet vermek amacıyla Tuzla ve Gebze’de entegre tesisten oluşan iki fabrikamız, Ferhatpaşa’da cnc, kesim, ebatlama, bantlama, kapı, pervaz presi gibi tesislerimiz bulunmakta. Bugün sektörün ihtiyaç duyduğu her türlü mobilya ve inşaat malzemelerini; ahşap kaplı levha, masifpanel, kaplama, kereste, kontrplak üretimlerini çağdaş teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak tecrübeli dinamik ekibimizle yılda 50.000 metreküp üretim gerçekleştirmekteyiz. Üretimimizin %50 sini yurtdışına ihraç etmekteyiz.