Markalar

Mimari

Söyleşi - 05.Eylül.2011

Mutfak’ta doğru adres ‘Lineadecor’

Lineadecor ‘kalite’ ve ‘estetik’ kavramlarıyla özdeşleşerek sektörümüze damgasını vurmuş nadir markalardan… Üretimde hedeflenen mükemmelliğe erişme çabası ve müşteri memnuniyetinin ilk planda yer alması, Lineadecor’u zirveye taşıyan faktörlerin başında geliyor. 20 yıldır estetik ve kaliteyi tek bir isim altında buluşturan Lineadecor bir bütün olarak ayrıcalıklı kabul ediliyor. Markanın başarısının sırlarını öğrenmek için Lineadecor satın alma müdürü Sayın Nurdeniz Güngören Hanım ile görüştük. ‘Kalite’kavramını seçeneklerin en iyisi olarak tanımlayan Nurdeniz Güngören; özen, dayanıklılık, şıklık, estetik ve esneklik gibi unsurların bu kavramın içerisinde yer aldığını düşünüyor. Aynı zamanda kaliteli bir ürünün prestij ve saygınlıkla birlikte, memnuniyeti de beraberinde getirdiğine inanıyor.

M.M. Mesleki kariyeriniz? Sektöre girişiniz ve neden satın alma bölümü?
N.G. Yaklaşık 16 yıldır sektörde çalışıyorum. Sektörde ilk işe Kelebek Mobilya ile başladım yaklaşık 5,5 yıllık deneyimimden sonra,2000 yılından itibaren Dekor Ahşap’ta devam etmekteyim Satın almada her şeyin detayıyla uğraşmak, ikna yeteneği ve bir şeyin ederi hakkında merakım beni bu mesleğe yöneltti. Yönetim, organizasyon, takipçilik ve ikna ve beşeri ilişkilerin gerektiği bir işin doğama ve karakterime uygunu düşündüğüm için ilk tercihim satın alma oldu.

M.M. Satın almada tedarikçilerinizle ilgili yaşadığınız zorluklar?
N.G. Kalite standartlarının hızla arttığı günümüzde bizde Dekor Ahşap olarak tedarikçi ve çözüm ortağı seçimlerimizi, sorun yaşamayacağımız kalite ve hizmetleri ile çizgi üstüne çıkmış kalite belgeleri olan yan sanayi ile çalışmayı tercih ediyoruz. Sektör çok küçük ve isim yapmış tedarikçilerle çalışmak bir noktaya kadar avantaj sağlıyor, fakat yeni tedarikçiler bulmak ve sektöre yeni birilerini kazandırmak aynı zamanda sektörün gelişmesine de katkı sağlıyor.

Malzeme temin ederken, yan sanayinin mobilya sektöründe henüz gelişmemiş olmasından dolayı, bazı zorluklar ile karşılaşıyoruz. Firmamız ile işbirliği yapacak tedarikçilerimizi seçerken, öncelikle firma kültürünü ve kimliğini benimsemesi bizim için önemli, kaliteli, uygun zamanında, doğru malzeme temin etmek için yan sanayi ile bir noktaya gelene kadar, enerji ve zaman harcamamız gerekebiliyor.

M.M. Özellikle projelerde teslimat çok önemli rol oynar sizdeki teslimat sürecinde diğer firmalara göre farkınız?
N.G. Proje bazlı işlere çok kısa sürede cevap verebilen bir firmayız. Teknolojiye çok büyük yatırım yaparak özel bir ERP programı aldık. Bu program sayesinde çok kısa sürede malzememizi, üretimimizi ve sevkiyatlarımızı planlıyoruz.

M.M. Firma olarak malzeme seçimlerinizi neye göre yapıyorsunuz?
N.G. Bir ürünü seçmeden önce, piyasada detaylı araştırmalarını yapıp uygun olan tüm malzemelerin denemeleri ve kaliteleri test edilmektedir. Seçimlerimizde, malzemenin kullanım yerine göre fonksiyonel ve estetik olmasına özen gösteriyoruz. Ürünün teknik detayları ve kalitesinde problem yok ise, maliyet çalışmaları da yapıldıktan sonra, malzemeyi ürün gamımıza alıyoruz. Görsel malzemelerde, kulp, mekanizma vs bayilerimizin de fikirlerini alıyoruz.

M.M. Mutfak malzemelerinde yeni trendler size göre nelerdir?
N.G. Dünyada başlayan mat ve dokulu yüzeylere olan eğilime rağmen 2011’de ülkemizde hala genel yaklaşımın, mutfaklarda parlak malzemelerle salon mobilyasına yaklaşan görüntüler elde etmek olacağına inanıyoruz. Cam, ahşap, taş desenli hareketli yüzeyli malzemeler ile parlak, düz, tek renkli malzemelerin kontrast birlikteliğini de bundan sonra daha sık göreceğiz.

M.M. Projelerde mutfak seçimini yapan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?
N.G. Müteahhitlere mutfağı seçerken, mutfağın teslimi, montajı, onun verdiği taahhütlere uyabilecek ve müşterisi daireden içeri girdiğinde, mutfağında sorun yaşadığında, arkasında duracak firmalarla çalışmasını tavsiye ediyorum, bu çok önemli.

Biz hala 10 yıl önce yaptığımız projedeki mutfağın tezgâhını temin edebiliyor ya da kulpunda bir problem varsa kulpunu temin edebiliyoruz, malzemede süreklilik sağlayabilmek önemli.

Markalı mutfaklarla, markalı projelerde çalışmak günümüzde müteahhitlerin de tercihi olmakta. Dairelerin satış aşamasında, işlerini kolaylaştırdığını düşünüyorum.

M.M. Membran kapak kullanıyor musunuz? Membranı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
N.G. Membran bence sektörün en büyük kanayan yarası. Herkes membran kapak üretiyor. İkitelli’de, Modoko’da ya da diğer birçok yerde, hiç ummadığınız bir yerde bir membran presi görebilirsiniz.

M.M. Fark nedir?
N.G. Hepsi birbirinden çok farklı. Bir kere membran’da tam kaliteyi yakalayabilmeniz için üretim koşullarının çok iyi organize edilmesi gerekiyor. Membran tozu sevmez, membran iyi MDF’yi sever, iyi tutkalı sever dolayısı ile iyi PVC sever, birde bunların kombine edildiği iyi bir makine ister. Tabi bunu yapacak iyi bir işçilik olmalı ve nihai kalite kontrolünün mutlaka iyi yapılması gerekli.

MM. Lineadecor’un diğer markalara göre farkı nedir?
N.G. Kurumsal ama fabrikasyon üretim yapmayan aynı zamanda özel modül üretimi yaparak müşterinin her talebine cevap vermeye çalışan bir firmayız. Kaliteli malzeme olmazsa olmazımız.

Ürünlerin tamamı kalite kontrolden geçiyor. Giriş kalite kontrolü ve çıkış kalite kontrolü yapılıyor, buda sektörde çok az bulunan bir özellik ve giren malzemelerin hepsi girerken ve çıkarken kontrolden geçtiği gibi müşteri memnuniyeti adına tüm malzeme ile ilgili problemler kayıt altına alınıp, tedarikçiler ile bu durumu paylaşıyoruz.

Mağazalarımızdaki mimarlarımızın hepsinin fabrikamızda verilen Mutfak Uzmanı Eğitimini almış olmaları şart. Sektörde eğitime en önem veren firmayız diyebilirim. Diğer markalardan bir diğer farkımız ise müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem. Her 3 ayda bir bağımsız bir şirket tarafından müşterilerimize anket yapılıyor. En iyi satış yapan mağazamız bile olsa buradan iyi not alamazsa Lineadecor çatısı altında devam etmesi mümkün olmuyor, bu da bilindiği için genelde memnuniyet oranlarımız çok iyi seviyede.

Birlikte, çalışan herkesin markaya bağlılığı yadsınamaz. Tasarımdan üretime; yönetimden, çalışan işçiye kadar buradan çıkan her mutfak o ruhla çıkıyor.