Markalar

Mimari

Söyleşi - 28.Mart 2013

Anneler Babalar Çilek Mobilya Uyarıyor…

Çilek Mobilya Ürün Direktörü Deniz Duruçalı, anne ve babaların, özellikle çocukların sağlığına zarar vermeyen malzemelerden üretilmiş mobilyaları tercih etmeleri gerekmektedir, dedi.
Çilek Mobilya Ürün Direktörü Deniz Duruçalı, anne ve babaların, özellikle çocukların sağlığına zarar vermeyen malzemelerden üretilmiş mobilyaları tercih etmeleri, ayrıca yüksek güvenlikli, denge hesabı yapılmış tasarımlara öncelik vermeleri gerektiğini bildirdi.

Duruçalı yaptığı yazılı açıklamada, bebekleri için mobilya seçen ailelerin güvenlik belgelerini kontrol etmeleri ve bebeğin zararlı maddeler içermeyen ve çocuk sağlığı-güvenliği standartlarına uygun mobilyalar kullanılması gerektiğini kaydetti.

Güvenlik konusunda iki unsurun gözetilmesi gerektiğini belirten Duruçalı, şu ifadelere yer verdi:
"Mobilyanın gözle görünebilen fiziksel özellikleri, bebekler için tehlike arz eden sivri köşelerden, asansörlü korkuluklardan uzak durmanızda fayda var. Ayrıca birkaç ay sonrasını da düşünerek, bebeğiniz emeklemeye başladığında altına giremeyeceği modüller seçmelisiniz. İkincisi gözle göremeyeceğiniz kimyasallar.
Satın aldığınız mobilyanın bebeğinizin sağlığı için zarar teşkil edebilecek kimyasalları içermediğinden emin olmalısınız. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey ise, satın aldığınız firmaya güvenmek. Tüm kimyasal analizlerini yaptırmış, zararlı kimyasallar kullanmayan ve bunu beyan edebilen bir firmadan alışveriş yapmanız bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşıyor."
Duruçalı, doğum çok yaklaşmadan bebek odasının nasıl döşemek istendiğine karar vermekte fayda olduğunu belirterek, mobilya bakmaya gitmeden önce, odanın ölçülerinin alınması, kapı, pencerenin yerinin saptamasının odanın daha verimli kullanmasını sağlayacağını belirtti.
Çilek Mağazalar'ında bu bilgilerin verildiği takdirde, seçilen mobilyaların nasıl yerleştirebileceğinin ve hangi serinin nasıl görüneceğinin bilgisayarda gösterildiğini dile getiren Duruçalı, bebek karyolasının olmazsa olmazların başında geldiğini, bunun yanında çamaşırlık, dolap ve özellikle rafların tamamlayıcı olarak kullanılabileceğini kaydetti.
Duruçalı, renk seçiminde açık renklerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle odanız çok büyük değilse ferah bir görünüm kazandıracaktır. Eğer bebeğiniz ablası-ağabeyi ile aynı odayı paylaşacaksa, büyük çocuğunuzun mobilyaları ile uyumlu bir bebek karyolası seçmeniz, odanızdaki bütünlüğü koruyacağı gibi, kardeş olmanın ilk paylaşımını da yaşatacaktır" değerlendirmesinde bulundu.