Markalar

Mimari

Projeler - 19.Aralık.2011

Amman Zaha Hadid akışkan mekanlar

Zaha Hadid’in tasarımı için Ürdün’deki Petra Antik Kenti Amman’daki Kral Abdullah II. Kültür & Sanat Evi için ilham kaynağı oldu.
Pritzker Ödülü sahibi rüzgâr ve hava şartlarından oyulmuş pürüzsüz cilalı antik kentinden ilham aldığı görülüyor. Bütün binanın içinden akan fuaye su ve erozyondan etkilenerek tasarlanmış dış mekana büyük bir cephe açarak optik bağlantı kurulmuş.
Hadid’den beklendiği gibi iç mekanda hakim olan açık renkli yüzeyler dış mekana kadar akmaktadır.
İki konser salonundan büyük olanı binanın sonuna kapama olarak yerleştirilmiş, küçük konser salonu ise bunun tam karşısında açık kamu alanına açılan yere konumlanmış. İkisinin arasında – bina yüksekliğinde bir hacim olarak – fuaye bulunuyor, kamusal yaşam için değişik düzeylerde mekanlar oluşturulmuş. Zaha Hadid burada ileride dinlenmek ve zevk ile gezmek isteyenler için Amman’in en sevilen ve tercih edilen mekânını oluşturmak istemiş.

İş: Öğrenme ve galeriler merkezi ile 1600 ve 400 kişilik iki konser salonları
Müşteri: Büyükşehir Belediyesi Amman
Mimar: Zaha Hadid Architects, www.zaha-hadid.com
Tasarım: Zaha Hadid ve Patrik Schumacher
Proje Müdürü: Charles Walker
Proje Mimarı: Tarık Khayyat
Ekip: Maria Araya, Melissa Altınışık, Dominiki Dadatsi, Renata Dantas, Sylvia Georgiadou, Britta Knobel, Rashiq Muhamadali, Bence Pap, Eleni Pavlidou, Daniel Santos, Daniel Widrig, Sevil Yazıcı.
Yapısal Danışmanlar: Al-Handasah, Beyrut-Kahire Dar
Akustik: Artec Consultants Inc, New York