Markalar

Mimari

Haberler - 02.Nisan 2013

Sektörün 2023 Hedefi 6 Milyar Dolar

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, mobilya sektörünün 2023 yılı için kendisine 6 milyar dolarlık bir hedef koyduğunu belirtti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rahmi Koç Müzesi'nde düzenlenen ''6. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması''nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, tasarım yarışmalarının ihracat için çok önemli olduğunu vurguladı.
Firmaların tasarıma büyük destek verdiğine işaret eden Büyükekşi, TİM'in son dönemde Ar-Ge'ye, tasarıma, inovasyona ve markaya destek verdiğini, bunun sebebinin de katma değeri artırabilmek olduğunu dile getirdi.
Mobilyanın kendileri için önemli bir sektör olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, mobilya sektörünün 2023 yılı için kendisine 6 milyar dolarlık bir hedef koyduğunu ifade etti. Yarışmaların önemine değinen Büyükekşi, bu sebeple genç beyinleri takdir ettiklerini, genç beyinlerin yapacakları çalışmalarda motive edilmesi gerektiğini belirtti.
-Yarışmada 80 bin lira ödül dağıtıldı-
Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, TİM işbirliği, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizatörlüğü, İstanbul, Ege ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin katkısıyla bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmaya, 942 başvuru oldu.
Fransa, İtalya, Almanya ve KKTC'den de başvuruların olduğu yarışmada bu yıl toplam 80 bin lira ödül dağıltıldı.