Markalar

Mimari

Haberler - 05.Şubat 2013

ETMK Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi Açıldı

Beyoğlu Beledİye Başkanı Sn. Ahmet Mİsbah Demİrcan, ETMK Başkanı Sn. Ayberk Yağız, İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Sn. Ayhan Enşİcİ, Müze Yönetİcİsİ Sn. Burçak Madran ve Proje Koordİnatörü Sn. Gamze Güven'İn konuşmacı olarak katıldığı açılış çok yoğun İlgİ gördü.
Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), Türkiye'de özgün ürün tasarım konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen üretim ve tasarım süreçlerinin kaydını tutmak, üretici ve tasarımcılara dair nesne ve arşiv malzemesini bir araya getirerek bir tasarım belleği oluşturmak üzere web üzerinde Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi'ni (ETSM) hazırladı ve kullanıma açtı.
Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi'nin koleksiyonunun temelini ETMK'nın bugüne kadar düzenlediği etkinliklerde yer alan ürünler oluşturuyor. Koleksiyon geliştirme çalışmalarında izlenen yol, günümüzden başlayıp geçmişe doğru uzanan bir bakış içinde Türkiye'de endüstriyel tasarım geçmişinin bütünsel belleğini oluşturabilecek, özgün tasarım örneklerinin ve/veya belgelerinin derlenerek izleyiciye sunulması.
İnternet ortamında, 1000 ürünün yer aldığı koleksiyonuyla hizmet vermeye başlayan ve web adresi www.etsm.org.tr olan ETSM'nin bir diğer önemli çalışması ise Türkiye'de endüstriyel tasarımın doğrudan ve dolaylı bağlamlarını olabildiğince belirleyerek, bütünsel bir bellek okuması sağlamak. Buradan hareketle hazırlanan ETSM Endüstriyel Tasarım Kronolojisi, Türk tasarım tarihi gelişiminin ana hatlarını göstermeyi amaçlıyor. Çizelge, Türkiye'nin ekonomik, politik ve kültürel alanlarındaki gelişimini dünyadaki gelişmelerle birlikte sunabilmek amacıyla, Dünyada Endüstriyel Tasarım, Türkiye'nin Dönüşümleri, Türkiye'de Endüstriyel Tasarım ve Türkiye'de Endüstriyel Üretim başlıkları altında dört bölüme ayrılarak hazırlanmış.
"ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisi, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde açıldı "ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisi, Beyoğlu'ndaki modernleşme içinde izlenebilen yerli ya da yabancı endüstriyel tasarım nesnelerinin, bunların satıldığı, kullanıldığı yerlerin izleriyle birlikte hatırlandığı bir sunum olmayı amaçlıyor. Çeşitli özel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen "ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu'nda Tasarım" sergisi, bir yandan Beyoğlu'nun yaratıcı dünyasından izler yansıtırken, aynı zamanda endüstriyel tasarım tarihimizden noktasal kesitleri de göndermelerde bulunuyor.
Sergide, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren modernliğin, eğlencenin adeta ışıltılı bir merkezi olan Beyoğlu'nun tasarım vurgusu taşıyan hayat tarzı, modaları ve üretim çeşitliliği, günümüze uzanan bir süreçte, dönem objeleri, efemera ve fotoğraflar aracılığıyla izleyiciye sunuluyor.